: : : : علمى : : : :

Thursday, October 13, 2005آنفلوانزای مرغی ترکيه 'کشنده است'

اتحاديه اروپا ضمن ممنوعيت واردات انواع طيور از کشورهای ترکيه و رومانی به منظور جلوگيری از گسترش بيماری آنفلوانزای مرغی اعلام داشته است که ويروس يافت شده در طيور بيمار در ترکيه از گونه قابل سرايت به انسان است.

همزمان منابع خبری رسمی در ايران از مرگ "مشکوک" چند پرنده وحشی در شمال غربی اين کشور که در مجاورت ترکيه قرار دارد خبر داده‌اند.

مقامات اتحاديه اروپا که پيشتر دستور آزمايش نمونه لاشه‌های پرندگان ارسالی از ترکيه را صادر کرده بودند گفته‌اند که در اين طيور ويروس آنفلوانزای مرغی از نوع H5N1 است که قابل سرايت به انسان است.
اتحاديه اروپا واردات انواع طيور از ترکيه و رومانی را به منظور جلوگيری از شيوع احتمالی آنفلوانزای مرغی در کشورهای عضو ممنوع کرده است.
تصميم اتحاديه اروپا در پس از آن اتخاذ شد که آزمايش‌های انجام شده بر روی نمونه لاشه اردک‌هايی که در اثر ابتلا به عوارضی شبيه آنفلوانزای مرغی در رومانی تلف شده بودند نشان داد که عامل بيماری اين پرندگان گونه خاصی از ويروس آنفلوانزای مرغی بوده است.کشف پرندگان مرده در ايران

از سوی ديگر تلويزيون دولتی ايران روز چهارشنبه گفت که از مرگ "مشکوک" تعدادی پرنده وحشی در شمال غربی کشور خبر رسيده است.
بنابه اين گزارش يک مقام دولتی گفت که آزمايش‌های اوليه مرگ پرندگان را به ويروس آنفلوانزای مرغی نسبت نمی دهد اما افزود که آزمايش های بيشتری انجام خواهد شد.
اين مقام که از وی نام برده نشد گفت: "تلفاتی که در رودخانه ارس داشتيم باعث ايجاد حساسيت خاصی شده بود که بلافاصله اقدام به نمونه برداری و ارسال نمونه‌ها به چندين مرکز تشخيص از جمله مرکز تشخيص سازمان دامپزشکی و مرکز تشخيص استان (آذربايجان) کرديم."
وی افزود: "آزمايش های اوليه و ابتدايی در خصوص آنفلوانزا مردود بوده منتها از آنجا که مساله حساسيت برانگيز است آزمايش‌های تکميلی را انجام خواهيم داد و لازم است اين آزمايش‌ها در مراکز مجهز سازمان دامپزشکی انجام شود که اين نمونه را به آنجا ارسال کرده‌ايم."

نوع متفاوت ويروس در رومانی

در عين حال، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد گونه ويروس يافت شده در رومانی از همان نوع ويروس مرگبار H5N1 است که باعث مرگ دست کم شصت نفر در کشورهای خاوردور شده است.
آزمايش‌های ديگری به منظور تشخيص بيماری زايی ويروس اردک‌های رومانی در انسان در دست انجام است.
اين نخستين بار از زمان شيوع آنفلوانزای مرغی در آسيا از سال 2003 است که نوعی از اين بيماری در اروپا مشاهده می‌شود.
به گفته سرپرست اداره دامپزشکی رومانی، لاشه پرندگانی که مورد آزمايش قرار گرفت در مزرعه‌ای در يکی از مناطق اين کشور در ساحل رود دانوب يافت شده بود.
اتحاديه اروپا ضمن تاييد نتيجه آزمايش انجام شده بر روی اين پرندگان اعلام داشت روز پنجشنبه، 13 اکتبر؛ يک جلسه اضطراری را با حضور کارشناسان اتحاديه به منظور بررسی وضعيت جديد تشکيل می‌دهد.
در رومانی، هزاران قطعه طيور، که بيم ابتلای آنها به آنفلوانزای مرغی می‌رفت به دستور مقامات دولتی منهدم شده است.انتقال بيماری

تا کنون اتحاديه اروپا واردات پرنده زنده و پر از ترکيه را به دليل يافت شدن مواردی از آنفلوانزای مرغی در آن کشور ممنوع کرده است و روز چهارشنبه نيز اعلام داشت که اين ممنوعيت دست کم تا ماه آوريل بر جای خواهد بود.
آزمايش بر روی نمونه‌های يافت شده در رومانی همچنان ادامه دارد تا نوع عامل مرگ و مير پرندگان در اين دو کشور مشخص شود.
گرچه معلوم شده است که در شرق آسيا، عامل بيماری کشنده آنفلوانزای مرغی از پرندگان به انسان سرايت کرده بود اما هنوز شواهدی از انتقال بيماری از انسان به انسان در دست نيست.
با اينهمه، سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که ممکن است اين ويروس به سادگی جهش ژنتيکی يابد و به يک بيماری قابل سرايت در ميان انسان نيز تبديل شود.
در چنين صورتی، تمامی کشورهای جهان با خطر شيوع يک بيماری مرگبار مواجه خواهند شد همانگونه که در سال 1918 نيز شيوع نوعی آنفلوانزا به مرگ ميليونها نفر در سرتاسر جهان انجاميد.
وزير کشاورزی و دامپروری رومانی ابراز اميدواری کرده است که ويروس يافت شده در آن کشور از گونه‌ای ضعيف تر از ويروش کشنده H5N1 باشد.
وی افزوده است که روستای محل يافت شدن اردک‌های بيمار در قرنطينه قرار گرفته و تنها ماموران بهداشتی حق رفت و آمد به آن را دارند.
مقامات رومانی نمونه‌هايی از اردک‌های بيمار را به منظور انجام آزمايش های بيشتر به بريتانيا فرستاده‌اند.
همچنين، آزمايش‌هايی بر روی سه پرنده وحشی که لاشه‌های آنها در بلغارستان يافت شده انجام می‌گيرد تا علت بيماری آنها مشخص شود.
در عين حال، مقامات اتحاديه اروپا ابراز اطمينان کرده‌اند که با اجرای برنامه‌های مراقبت و پيشگيری از شيوع آنفلوانزای مرغی در اروپا جلوگيری خواهد شد.

بی بی سی

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\


Wednesday, October 12, 2005

آيت الله


 


بهتر از هر كار ملائى است، كاندر اين بلد


كرده  ملا در شبانى  كار گرگان در گلهمى ندانم  زاده  شمر است يا نسل  يزيد ؟


مى ندانم  تخم كعب است  يا از  باهله ؟چند روزى مانده است اندر نجف يا كربلا


چند سطرى خوانده است ازصرف ميروامثلهازملك والاتر است اكنون به تقوى وورع!


از فلك بالاتر است اكنون  به قدر و منزله !"آيت الله"  معنى آن ذات پاك
 آمد،  هلا !
"حجت الاسلام"  نامش ز آسمان آمد، هله !"حل لاينحل"عمامه، "حجت قاطع" چماق،
اينش روشن  تبصره،  آنش هويدا  تكمله !عيب دارالشّرع  را تشريح نتوانم، از آنك
شرع ضايع ميشود، برميخورد بر سلسله !اينقدر گويم كه از بس خارج ازره ميروند
در جهنم هم  نشايد  رفت  با  اين  قافله اديب الممالك


 /////////////////////////////////////////////////////////