: : : : علمى : : : :

Monday, March 14, 2005

يک ايرانی دختر شايسته اروپا شد



تاج ملکه زيبايی در مسابقه دختر شايسته اروپای سال 2005 به يک دختر ايرانی تبار رسيده است.

شرمين شهريور، دختر 22 ساله ايرانی تبار که تبعه آلمان است، روز شنبه دوازدهم مارس در ميان دخترانی از 36 کشور اروپايی که در پاريس رقابت می‌کردند به مقام اول دست يافت و دختر شايسته اروپا شد.
او سال گذشته به عنوان دختر شايسته آلمان شناخته شد و در مسابقات دختر شايسته جهان (Miss Universe) هم شرکت کرد.

جایزه دوم مسابقه دختر شايسته اروپا به یوسیا توماسیان، 19 ساله از کشور ارمنستان رسيد و دختران شايسته فرانسه، اسلواکی و انگليس هم در ميان نامزدهای نهايی بودند.
شارل آزنور، خواننده فرانسوی از جمله داوران اين مسابقه بود که در پنجاه کشور جهان به طور زنده پخش می‌شد.

شرمین شهریور، دختر شايسته اروپا به تازگی از دانشگاه آخن در رشته علوم سياسی فارغ التحصيل شده است. او به چهار زبان آلمانی، فارسی، انگليسی و فرانسه صحبت می‌کند و به اسب سواری و شنا علاقه دارد.
او در ايران به دنيا آمده اما در خردسالی همراه خانواده‌اش به آلمان مهاجرت کرده است.

ديگر تصاوير شرمين را در اينجا ببينيد.

برگزاری مسابقات دختر شايسته و ملکه زيبايی در ايران پس از انقلاب سال 1357 و روی کار آمدن حکومت اسلامی متوقف شده است.
اما ايرانيان مهاجر در چنين مسابقاتی، در سطح محلی، ملی و بين المللی شرکت کرده‌اند و در برخی موارد به جمع برندگان هم راه يافته‌اند. به اين ترتيب دختران ايرانی تبار از آغاز دهه هشتاد ميلادی تاکنون، در مسابقات دختر شايسته و ملکه زيبايی به نمايندگی از کشورهای اروپايی و آمريکای شمالی شرکت کرده‌اند.

نازنين افشين جم دختر ايرانی تباری که در سال 2003 از سوی کانادا در مسابقات دختر شايسته جهان شرکت کرد، به مقام دوم رسيد. او در آن رقابتها پس از دختر شايسته ايرلند، روزانا ديويسون قرار گرفت که فرزند کريس دو برگ خواننده سرشناس بريتانيايی است.
افغانستان نيز مسابقات دختر شايسته را برگزار نمی‌کند و نماينده‌ای از اين کشور در مسابقات جهانی حاضر نمی‌شود.
دو سال پيش، ويدا صمدزی يک دختر 25 ساله افغان ساکن آمريکا به عنوان نماينده افغانستان در مسابقات "دوشيزه زمين" که در مانيل، پايتخت فيليپين برگزار می‌شد حضور يافت و با 59 دختر ديگر به رقابت پرداخت.
حضور خانم صمدزی، به خصوص در بخشی از اين مسابقه که بايد با لباس شنا شرکت می‌کرد، واکنشهای گسترده‌ای را برانگيخت و حبيبه سرابی، وزير زنان افغانستان با انتقاد از او گفت که ويدا صمدزی نماينده زنان و دختران افغان نيست.
ويدا صمدزی در گفتگو با بی بی سی اظهار داشت که سفارت افغانستان در واشنگتن، برای شرکت در اين مسابقه او را معرفی کرده است. اما خانم سرابی در مورد معرفی خانم صمدزی از سوی سفارت افغانستان در واشنگتن اظهار بی اطلاعی کرد.

بی بی سی

-------------------------------------------